776 888 636

Důležité upozornění

Jak správně vybrat povrchovou úpravu dveří a zárubní?

Jak správně vybrat povrchovou úpravu dveří a zárubní? 

Interiérové dveře, ať již otočné či posuvné, můžete zakoupit celodřevěné, celosklěněné, (u nás zakoupíte od českých výrobců Vltavín - masivní dveře a VV sklo – celoskleněné), ale nejčastěji tzv. deskové či rámové, kdy vnější části konstrukce jsou ze dřeva, MDF či HDF, a tyto jsou něčím pokryty nebo natřeny, a zde se na druhy těchto úprav podíváme blíže.

FOLIE

Asi nejčastější, nejlevnější a nejméně odolné jsou folie či kašírované folie, které jsou na povrchu konstrukce nalepeny. Můžeme je přirovnat k odolnému tištěnému papíru s lakem. Dnes jsou dostupné často ve velmi zdařilých a velmi rozmanitých potiscích převážně imitujících dřevo, případně i s 3D strukturou. Kvalitnější potisky a struktury mívají i větší odolnost – rozdíly v kvalitě folií jsou na první pohled či dotek velké. Mechanická odolnost obecně postačuje do málo namáhaných prostředí, čištění se doporučuje jen lehce vlhkým hadříkem.

V této kategorii nabízíme dveře od Masonite (Kašírovaný dekor), rámové dveře od Vasco s oblými hranami (folie Decorative, 3d folie DD - Decor Design) - vždy ke zvolení u těch modelů, kde je tento povrch v nabídce. Dále na dotaz od Solodoor, Porta doors/Verte, Erkado, dle katalogů a vzorníků u nás v showroomu.

LAMINÁTY (CPL, HPL)

Patrně druhé nejčastější budou dveře s povrchem z laminátu, který je svým složením, zjednodušeně, plast (pryskyřičný polymer). Pod touto vrstvou je opět dekorativní papírová folie. Celkově jde opět o tenkou vrstvu nalepenou na povrch dveřního křídla. Na trhu jsou různé tloušťky laminátu, nejčastější je CPL (continuously pressed laminate – souvisle vytlačovaný laminát), s tloušťkou okolo 0,2 mm, na trhu jsou i jiné tloušťky, cca do 0,7 mm. Již i CPL 0,2 je mechanicky slušně odolný, snese i vlhkost či běžné domácí úklidové prostředky.

U nás zakoupíte laminované dveře od výrobců Masonite (CPL Standart až Deluxe), Vasco (CPL) - vždy ke zvolení u těch modelů, kde je tento povrch v nabídce. Dále na dotaz nabízíme: Boulit (dělá pouze z laminátu a to od německého Egger, k vidění dveře a velkoformátové vzorníky v showroomu), Gerbrich, Solodoor, Porta doors/Verte, Erkado. Opět si můžete vybrat u nás v showroomu z katalogů a vzorníků či samozřejmě poslat dotaz online s Vaším požadavkem.

Výrobce Masonite o svých laminátech:

  • CPL laminované Standard  Dveře s povrchem lamino (často označovaným jako CPL) jsou nabízeny v různých dekorech dřeva i barevných odstínech. Laminované dveře vyhoví i náročnějšímu provozu. Jsou praktické nejen z hlediska mechanické odolnosti, ale předností je i stálost barev a snadná údržba.
  • CPL laminované Premium, CPL laminované Exkluziv Některé z těchto dekorů mají 3D strukturu, která imituje strukturu dřeva jemným rýhováním a v kombinaci s nepravidelnou kresbou dřevních vláken a zemitými odstíny vytváří dojem skutečné dřeviny. 
  • CPL laminované Deluxe  Dveře v dekorech Deluxe mají 3D strukturu, která imituje strukturu dřeva jemným rýhováním a v kombinaci s nepravidelnou kresbou dřevních vláken a zemitými odstíny vytváří dojem skutečné dřeviny. 

 

Vyrábí se též HPL (high pressure laminate – vysokotlaký laminát), který má tloušťku okolo 0,8 mm (cca 0,4 – 1 mm) a je již jednou z nejodolnějších povrchových úprav vůbec, vhodnou i pro nejnamáhanější prostředí, školy apod. Jeho tloušťka a pevnost nedovoluje použití na profilovanějších či komplikovaněji prosklených modelech, také není k mání v mnoha variantách barev a ve složitých strukturách.

Nabízíme jej na dotaz, a to od Masonite, Gerbrich.

LAKY

Další skupinou jsou lakované dveře, dnes na trhu vytlačované výše uvedenými povrchy, které ale stále mají své místo a nespornou výhodu – možnost přetření. Na trhu jsou laky vodou ředitelné, včetně barev v mezinárodní barevné škále RAL, akrylátové (případně vytvrzené EBC technologií), polyurethanové. Povrch pod nimi může být hladký či mít např. strukturu dřeva, resp. její imitaci.

Lakované dveře můžete mít od nás masivní od výše zmíněného výrobce Vltavín, Od Masonite modely (vodou ředitelný lak): Claudius, Socrates, Octavianus, Troja, Aulida, Elida, na dotaz Vám nabídneme další lakované deskové dveře od Masonite, Gerbrich.

Výrobce Masonite o svých lakovaných dveřích EBC:

  • EBC lakované  EBC dveře uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Vysoce odolný bílý lakovaný povrch je vytvrzený pomocí elektronového paprsku a polymerizací hmot na bázi akrylátu. Oproti jiným typům lakování zaručuje EBC technologie 100% vytvrzení laku. Dokonale hladký povrch bez pórů a textury je vysoce odolný proti poškrábání a stálobarevný. ... Běžná znečištění nebo například i stopy fixy se lehce odstraní setřením. Na tuto povrchovou úpravu poskytujeme záruku 5 let.

 

POLYMERY

Méně časté povrchy jsou PVC (polyvinylchlorid), polypropylen – opět ve formě folie potahující konstrukci. Opět jde o plasty, jen jiného složení než lamináty. Patří k odolnějším, PVC dokonce k vysoce odolným. Vyznačují se obvykle výraznou plastickou strukturou a jejich předností je tvárnost, používají se tedy zejména na profilované dveře.

Na dotaz Vám je nabídneme od Masonite, prohlédnout si můžete vzorníky v našem showroomu.

DÝHA

Nesmíme zapomenout na povrch klasický a v současnosti nejen architekty znovu objevovaný: dýha, resp. dřevodýha, tedy tenká vrstva skutečného dřeva nalepená na povrchu. Říká se jí též sesazenka, jejím skládáním lze efektně variovat povrch dveří, nicméně již rovné dýhy jsou jedinečné. V nabídce jsou rozličné druhy dřev vč. exotických a jejich povrchových úprav (laky, oleje, moření), které určují výsledný vzhled – strukturu a barvu, případně odlesk. U tohoto přírodního povrchu musíme počítat s přirozenou rozmanitostí – ani dubová dýha ze dvou stromů, nebo i jen z různých částí jednoho stromu, nebude stejná, byť určité typické rysy jednotlivé druhy dřev mají a navzájem se liší. Také velmi záleží na povrchové úpravě a nakonec i na světle, které dopadá na hotový produkt v domácnosti či kanceláři, a posupně mění tón dýhy. Po několika letech tak můžou zpočátku stejné dveře, vystavené různé porci světla denně, nabýt rýzných odstínů. Ještě neupravené dýhy ve výrobě se převážejí v tmavých foliích, neb mohou na světle měnit barvu téměř před očima.

U nás dýhované dveře zakoupíte od českých výrobců: Gerbrich (dýhy od DAR – dýha, Břeclav), na dotaz i jiné modely, a na dotaz od Masonite.