HOME-OUTLET.CZ HOME-OUTLET.SK HOME-OUTLET.AT

Jak správně vybrat interiérové dveře?


Jak vlastně vybrat interiérové dveře? zde se dozvíme:

·        4 základní typy dveří

·        Jak určím orientaci otočných dveří, posuvných dveří na stěnu či do pouzdra? 

·        Co vše potřebují pro kompletní funkčnost dveří?

·        Můžeme nasadit nové dveře na staré zárubně/futra?

·        Co zahrnuje dveřní křídlo v ceně? Co zahrnuje zárubeň v ceně?

·        Zárubně – odkaz na všechny druhy zárubní 

·        Jaké jsou povrchové úpravy a od čeho se odrážet?

·        Jaké jsou výplně ve dveřích a jaká je jejích konstrukce?

·        Jaký potřebují mít stavební připravenost pro otočné dveře, posuvné na stěnu či do pouzdra?

·        Jaké prosklení vybrat do dveří?

·        Montážní návody na montáže všech druhů interiérových dveří

4 základní typy dveří:

Falcové –standardní a nejprodávanější dveřní křídlo doléhá na zárubeň, viz foto. Odkaz na všechny falcové dveře


Bezfalcové  –vizuálně krásné zpracování, kde dveřní křídlo je zapuštěné v zárubní, viz foto. Odkaz na všechny bezfalcové dveře

Posuvné dveře na stěnu – ušetří Vám prostor do místnosti, je to lehké a pohodlné otvírání  dveří na stranu po stěně, ale mínusem je to, že na tu stranu kam se otvírají dveře, u stěny nemůže být žádná věc, nesmí to překážet při otvírání. Odkaz na všechny posuvné dveře na stěnuhttps://home-outlet.cz/interierove-dvere/posuvne-dvere/posuvne-dvere-na-stenu

Článek jak vybrat posuvné dveře na stěnu: https://home-outlet.cz/jak-spravne-vybrat-posuvne-dvere-na-stenu


Posuvné dveře do stavebního pouzdra   - nejlepší řešení, kde můžete ušetřit maximum prostoru a rozdělit místnost místo ytongu či cihel, jednoduše například SDK příčkou(či zazděním), pokud se bavíme o SDK příčce – tak stavební pouzdro je v příčce a vůbec není vidět, dveřní křídlo zajíždí do pouzdra(do příčky) a následně se obloží zárubněmi typu tunel.

Odkaz na všechny posuvné dveře do pouzdra: https://home-outlet.cz/interierove-dvere/posuvne-dvere/posuvne-dvere-do-pouzdra

Odkaz na stavební pouzdra: https://home-outlet.cz/stavebni-pouzdra

Článek o posuvných dveřích do staveního pouzdra: https://home-outlet.cz/jak-spravne-vybrat-posuvne-dvere-do-pouzdra

 

Jak určím orientaci otočných dveří (falcových a bezfalcových)?

 Orientaci u otočných dveří zjistíme jednoduše, když si stoupneme do místnosti, kam se budou otevírat dveře, otevřete je směrem k sobě a vidíte přitom panty na pravé či levé straně, na základě těchto pantů určíte směr otevírání dveří, viz obrázky:


                                        Levé dveře                                                                                                 Pravé dveře

Co vše potřebují pro kompletní funkčnost dveří?

Pro falcové dveře – potřebujete zárubně, dveřní křídlo a kliku

Pro bezfalcové dveře – potřebujete bezfalcové zárubně, bezfalcové dveřní křídlo od stejného výrobce a kliku

Pro posuvné dveře na stěnu: https://home-outlet.cz/jak-spravne-vybrat-posuvne-dvere-na-stenu

Pro posuvné dveře do stavebního pouzdra: https://home-outlet.cz/jak-spravne-vybrat-posuvne-dvere-do-pouzdra

Co zahrnuje dveřní křídlo v ceně? Co zahrnuje zárubeň v ceně?

Dveřní křídlo za uvedenou cenu zahrnuje – samotné křídlo(buď plné či včetně prosklení), vybraný odstín, 3 panty, zámek ve dveřích(BB – dozický mezipokojový klíč, PZ – na cylindrickou vložku, WC – zamykání na knoflíček (ideální pro WC a koupelny), UZ – úsporný zámek, otvor pouze na kliku, dolní otvor na klíče není, ale dá se dodatečně navrtat.

Zárubeň – v zárubních v ceně je protiplech, těsnění v podobné barvě jako je povrch zárubní, 3x panty a kotevní materiály.

Dají se nové dveře od Home Outlet s.r.o. nasadit na staré zárubně?

Ano, pokud staré ocelové zárubně nejsou zdeformované(jsou rovné), mají 3 panty a splňují rozměry:

příklad na rozměru dveří "80" :Zárubně – odkaz na všechny druhy zárubní

Slouží k obložení stavebního otvoru a pro funkčnost dveřního křídla, máme v nabídce několik druhů zárubní, povíme si o nich více:

Ocelové zárubně – nabízí se do čistých stavebních otvorů, můžou být úplně základní bez těsnění a regulovatelných pantů, jak na zazdění či do SDK, můžou být dvoudílné či pevné – doporučujeme pro všechny typy dveří mít včetně těsnění a regulovatelných pantů, pro lepší zvukovou izolaci a seštelování pantů.

Obložkové zárubně regulovatelné – nabízí se buď z MDF, DTD materiálů potažené folií či laminátem, mají regulaci na sílu zdi, což je vhodné pro křivé zdi, kde se to dá regulovat dle potřeby. Potom se nabízí i smrkové zárubně, které jsou buď bez povrchové úpravy, nalakované či natřené na potřebný odstín.

OKZ – obklad kovových zárubní – tato varianta je vhodná pro zákazníky, kteří nechtějí vybourávat staré ocelové zárubně nebo nemůžou (například již jsou po rekonstrukci, kvůli obkladu atd.) ale pozor, zmenší se u toho čístý průchod o 5cm, nedoporučujeme u otvorů v rozměrů například 60cm, jelikož průchod pak bude 55cm.

Rámové zárubně jsou zárubně bez krycích lišt(možno dokoupit), vlastně slouží pro stavební otvory, kde není žádná příčka a nelze otvor obložit – například nosná síla zdi, chodba s hladkou stěnou nebo otvor, do kterýho si přijete namontovat uprostřed dveřní křídlo – tím máme na mysli, ne na krajích otvoru ale uprostřed, aby nepřekáželi dveře při otvírání do místnosti. https://home-outlet.cz/interierove-dvere/zarubne/celomasivni-smrkove-ramove-zarubne

Jaké jsou povrchové úpravy a od čeho se odrážet?


Interiérové dveře, ať již otočné či posuvné, můžete zakoupit celodřevěné, celosklěněné, ale nejčastěji tzv. deskové či rámové, kdy vnější části konstrukce jsou ze dřeva, MDF či HDF, a tyto jsou něčím pokryty nebo natřeny, a zde se na druhy těchto úprav podíváme blíže.

FOLIE - 
Asi nejčastější, nejlevnější a nejméně odolné jsou folie či kašírované folie, které jsou na povrchu konstrukce nalepeny. Můžeme je přirovnat k odolnému tištěnému papíru s lakem. Dnes jsou dostupné často ve velmi zdařilých a velmi rozmanitých potiscích převážně imitujících dřevo, případně i s 3D povrchovou strukturou. Kvalitnější potisky a struktury mívají i větší odolnost – rozdíly v kvalitě folií jsou na první pohled či dotek velké. Mechanická odolnost obecně postačuje do málo namáhaných prostředí, čištění se doporučuje jen lehce vlhkým hadříkem. Barevná stálost je u kvalitních folií velmi dobrá. POZOR: U bílé barvy fyzicky jsou vidět všechny spoje zárubní a dveří, některým zákazníkům se to nelíbí, ale takový je standardní postup všech výrobců, proto raději upozorňujeme na bílou barvu. A u dřevěných povrchů spoje nejsou téměř vidět. Doporučujeme bílou barvu ze škály nástřiku RAL.

LAMINÁTY CPL - 
Patrně druhé nejčastější budou dveře s povrchem z laminátu, který je svým složením, zjednodušeně, plast (pryskyřičný polymer). Pod touto vrstvou (hladkou nebo s 3D povrchovou strukturou) je opět dekorativní papírová folie. Celkově jde opět o tenkou vrstvu nalepenou na povrch dveřního křídla. Na trhu jsou různé tloušťky laminátu, nejčastější je CPL(continuously pressed laminate – souvisle vytlačovaný laminát), s tloušťkou okolo 0,2 mm, na trhu jsou i jiné tloušťky, cca do 0,7 mm. Nicméně již i CPL 0,2 je mechanicky velmi odolný, snese i vlhkost či běžné domácí úklidové prostředky, navíc je barevně stálý. POZOR: U bílé barvy fyzicky jsou vidět všechny spoje zárubní a dveří, některým zákazníkům se to nelíbí, ale takový je standardní postup všech výrobců, proto raději upozorňujeme na bílou barvu. A u dřevěných povrchů spoje nejsou téměř vidět. Doporučujeme bílou barvu ze škály nástřiku RAL.

LAMINÁTY CPL PREMIUM/DELUXE - 

Patrně druhé nejčastější budou dveře s povrchem z laminátu, který je svým složením, zjednodušeně, plast (pryskyřičný polymer). Pod touto vrstvou (hladkou nebo s 3D povrchovou strukturou) je opět dekorativní papírová folie. Celkově jde opět o tenkou vrstvu nalepenou na povrch dveřního křídla. Na trhu jsou různé tloušťky laminátu, nejčastější je CPL(continuously pressed laminate – souvisle vytlačovaný laminát), s tloušťkou okolo 0,2 mm, na trhu jsou i jiné tloušťky, cca do 0,7 mm. Nicméně již i CPL 0,2 je mechanicky velmi odolný, snese i vlhkost či běžné domácí úklidové prostředky, navíc je barevně stálý. 

POLYMERY - 
Méně časté povrchy jsou PVC (polyvinylchlorid), polypropylen – opět ve formě folie potahující konstrukci. Opět jde o plasty, jen jiného složení než lamináty. Patří k odolnějším, PVC dokonce k vysoce odolným. Vyznačují se obvykle výraznou plastickou strukturou a jejich předností je tvárnost, používají se tedy zejména na profilované dveře.

DŘEVĚNÉ DVEŘE ČI NÁSTŘIK RAL - 

Další skupinou jsou lakované dveře, dnes na trhu vytlačované výše uvedenými povrchy, které ale stále mají své místo a nespornou výhodu – možnost přetření. Na trhu jsou laky vodou ředitelné, včetně barev v mezinárodní barevné škále RAL, akrylátové , polyurethanové. Povrch pod nimi může být hladký či mít např. strukturu dřeva, resp. její imitaci. 

Odkaz na vzorník barev RAL: https://home-outlet.cz/image/catalog/masonite/Povrchy-2019/palitra-ral.jpg


Jaké jsou výplně dveří?

Základní papírová voština –rám z MDF, výplní je papírová voština(vystaveno na provzovně), potaženo folií či jinými povrchy. Pevnost dveří není ideální, ale dostačující na záruku 2 roky.

DTD výplň – dutinková dřevotříska, zde máme v základu rám dveří z MDF, ale dají se objednat za příplatek i smrkový rám, vyztužená výplň z DTD, kde se nedají lehce prokopnout dveře a hlavně mají zvukově izolační vlastnosti. Jsou vhodné například do komerčních prostor a hlavně, vydrží zaručeně delší dobu než je záruka.

Masivní smrkové  dřevo – celodřevěné masivní dřevo ze smrku, dveře jsou opravdu „nesmrtelné“, poškrábe se dveřní křídlo? Se prelakuje či opraví, což nejde u foliovaných nebo laminátovýc dveří.

Celoskleněné dveře – dveře z kaleného bezpečnostního skla, jsou opravdu designové a hezké dveře do kanceláří či do interiérů, cenově dostupné. Pokud rozbijete velkou silou dveřní křídlo, tak nikdo se o to neubliží, jelikož se rozbijí na malinkaté kuličky, takže ani domácím mazlíčkám a ani dětem nic nehrozí.

Rámové dveře z MDF – rám dveří tvorí z MDF profilů,kde pevnost dveří nemá opravdu konkurenci. Jsou to bezrámečkové dveře, designové, kde celé dveřní křídlo se skládám z rámů. Pevnost dveří je na tak vysoké úrovni, že se dají použít i do komerčních prostor.

Doporučené stavební otvory: https://home-outlet.cz/image/catalog/pdf/doporucene-otvory.pdf

Jaké prosklení vybrat do dveří?

Zde se můžete podívat na reálné transparentnosti prosklení do dveří: https://home-outlet.cz/jake-sklo-vybrat-do-dveri

Montážní návoy ke všem dveřím:&l